Připojení k FTP

Zasíláte údaje k přihlášení na FTP emailem?

Tyto údaje nejsou zasílány emailem ani při jejich založení ani v případě jejich ztráty. Přihlašovací údaje jsou v šifrované podobě a nemůže vám je proto sdělit ani naše zákaznická podpora.

Přihlašovací údaje k FTP upravujete pouze v uživatelském rozhraní z menu "Domény> Správa domén> ..Detail> WWW+FTP". Pokud neznáte přístupové údaje do uživatelského rozhraní postupujte dle instrukcí zde.

Jaké údaje k přihlášení na FTP použít a kde je najdu?

  1. Hostitel - jméno: Jedná se o adresu FTP serveru odpovídající názvu registrované domény např. ve tvaru example.com. Váš FTP klient tento údaj zpravidla pojmenovává jako hostname, hostitel, host server apod.
  2. FTP port: Pro výchozí protokol FTP (nebo FTPS) zvolte port 21 a pasivní režim přenosu. Při výběru SFTP protokolu uveďte port 222 (zde se pasivní mód nepoužívá).
  3. FTP uživatelské jméno: Jedná se o vygenerované přihlašovací jméno k FTP serveru a nelze jej změnit. Váš FTP klient tento údaj zpravidla pojmenovává např. jako user name, jméno uživatele apod.
  4. FTP heslo: Heslo vždy symbolizuje 5 zástupných znaků a to bez ohledu na jeho skutečnou délku. Při prvním zadání/ztrátě nebo úmyslu změnit heslo, tyto zástupné symboly smažte a nahraďte vlastním heslem. Změnu nezapomeňte uložit.

Pozn.: FTP zámek je nutné mít pro přihlášení odemčený. Po skončení nahrávání dat jej doporučujeme naopak uzamknout. Výrazně tím snížíte riziko neoprávněné modifikace vašich dat v případě krádeže hesla z vašeho počítače.

Ve kterých případech nebude fungovat jméno domény jako adresa FTP hostitele?

 • Zadávané doménové jméno neexistuje v registru domén: Nejčastější příčinou kromě překlepu, je neuhrazení objednávky registrace, nebo je doména mladší 48h od registrace v centrálním registru.
 • Zaregistrovaná doména nesměřuje na naše servery: Stav zpravidla při objednávce převodu. Převod domény buď probíhá nebo ještě nebyly ze strany držitele provedeny všechny kroky pro zahájení nebo dokončení převodu. Více informací o převodech domén zde.
 • Chybné nastavení domény: Zpravidla jen chybějící FTP záznam o doméně II. řádu v uživatelském rozhraní. V takovém případě FTP záznam o doméně II.řádu ve správě své domény na záložce "WWW+FTP" v rozhraní jednoduše založte.

Co je to zámek FTP loginu?

Zámek FTP loginu je bezpečnostní prvek zabraňující jakémukoliv přihlášení přes FTP protokol v době nastaveného uzamčení. V případě krádeže hesla z vašeho počítače, může používání FTP zámku výrazně snížit riziko neoprávněné modifikace vašich dat.

Změnu nastavení FTP zámku naleznete zvlášť pro každý založený FTP login ve správě vaší domény v uživatelském rozhraní viz "Domény> Správa domén> ..Detail> WWW+FTP". Změna nastavení zámku se projeví do několika minut.

Pozn.: K FTP serveru se doporučujeme přihlašovat vždy ze zabezpečené FTP aplikace nainstalované na zabezpečeném, aktualizovaném operačním systému - nejlépe Unixového. Hesla k FTP ukládejte pouze na bezpečná úložiště.

V čem se liší "Globální FTP login" od FTP údajů u záznamu domény a jejich subdomén?

Liší se především v oprávněních. Zatímco s "Globálním FTP" se vám po přihlášení zobrazí všechny adresářové složky včetně systémových, tak v případě loginů k jednotlivým záznamům domény a subdomén vidíte pouze obsah složky pod kterou jste se přihlásili, bez možnosti přejít do jiné.

Globální FTP login (pro vybrané hostingové programy) má navíc přístup ke statistikám domény II. řádu.

Jak se připojit na FTP přes Total Commander?

Při použití Total Commanderu důrazně doporučujeme NEUKLÁDAT HESLA v tomto FTP klientovi. Velké množství škodlivého software se specializuje na krádeže přístupových údajů právě z tohoto FTP klienta.

Tutoriál 1: Rychlé přihlášení - URL:

 • Spustíme Total Commander a klikneme v horní řadě ikon na ikonu "URL"
 • A zapíšeme řádek složený z FTP jména:hesla@domény (doména lze nahradit IP adresou)

  Příklad zápisu: mainftpxyz:mojeheslo@example.com

 • Pokud heslo obsahuje speciální znaky může to v Total Commanderu působit problémy, ze zápisu jej proto můžeme vynechat. O zadání hesla vás Total Commander požádá dodatečně.

  Příklad zápisu: mainftpxyz@example.com

Tutoriál 2: Přihlášení pomocí FTP:

 1. Spusťte Total Commander a klikněte na ikonu "FTP", kterou naleznete v horní řadě ikon. V novém okně dále klikněte na tlačítko "Nové připojení..."
 2. Nyní si popíšeme jednotlivé údaje k vyplnění:

  • Relace: Jedná se jen o vaše libovolné pojmenování pro pozdější snazší orientaci mezi uloženými FTP konfiguracemi.
  • Hostitel: Použijte buď "Hostitel - jméno" nebo "Hostitel - IP", které naleznete v uživatelském rozhraní na záložce "WWW+FTP" ve správě vaší domény.
  • SSL/TLS: Zaškrtnutím checkboxu se přihlašujete přes šifrovaný přenos FTPS, bez zaškrtnutí přes nešifrovaný FTP přenos.
  • Jméno uživatele: Naleznete v uživatelském rozhraní na záložce "WWW+FTP" jako "FTP uživatelské jméno".
  • Heslo: Použijete stejné heslo, které jste si předtím uložili v uživatelském rozhraní na záložce "WWW+FTP".

   Pozn.: Heslo v FTP klientovi nedoporučujeme ukládat. Pokud této možnosti chcete přesto využít zaškrtněte alespoň položku "K ochraně hesla použít hlavní heslo".

  • Použít pasivní režim přenosu (jako WWW prohlížeč): Tuto položku zaškrtněte.

 3. Po vyplnění všech údajů klikněte na tlačítko "OK". Vrátíte se tím na předešlou obrazovku, kde se vám zobrazí název vaší právě vytvořené relace. Nyní se už můžete připojit na server FTP a nahrát vaše data, klikněte proto na tlačítko "Připojit".

Jak se připojit k serveru přes SFTP?

Co je to SFTP?

Jedná se o bezpečný přenos souborů pomocí SSH (Secure File Transfer Protocol) a lze jej použít ve všech případech, kdy potřebujete nahrát vaše data na FTP server a především v případech, kdy se setkáváte se selháním spojení během přenosu vašich dat např. za použití protokolu FTP nebo FTPS.

Jaké nástroje budu potřebovat pro přihlášení přes SFTP protokol?

Na vašem počítači potřebujete mít nainstalovaný FTP klient s podporou SFTP protokolu. Tento protokol podporují například klienti FileZilla nebo WinSCP, lze použít, ale i jiné.

Příklad nastavení si ukážeme pro klient WinSCP

WinSCP stáhneme na stránkách výrobce zde.

 1. Hostitel: Použijte buď "Hostitel - jméno" nebo "Hostitel - IP", které naleznete v uživatelském rozhraní na záložce "WWW+FTP" ve správě vaší domény.
 2. Uživatelské jméno: Naleznete v detailu domény uživatelském rozhraní na záložce "WWW+FTP".
 3. Heslo: Pokud jej neznáte, vytvořte nové v detailu domény na záložce "WWW+FTP".
 4. Přenosový protokol: Nastavte SFTP
 5. Port: 222

Kam mám po přihlášení na FTP nahrát svá data?

Vaše data nahráváte do adresářové složky se schodným názvem jako má vaše doména nebo některá ze subdomén. Tyto adresářové složky nevytvářejte nikdy přes svého FTP klienta, ale vždy pouze v uživatelském rozhraní ve správě vaší domény na záložce "WWW+FTP".

Příklad zobrazení složek pro doménu "jmeno-vasi-domeny.cz" z FTP klienta:

Proč z FTP klienta nevidím složku s názvem domény (subdomén)?

 • Pokud se nepřihlašujete s "Globálním FTP loginem" budete už přihlášeni v konkrétní složce náležející buď doméně nebo subdoméně v závislosti na použitých přihlašovacích údajích.
 • Pokud se naopak s "Globálním FTP loginem" přihlašujete a složky přes FTP klienta nevidíte, nemáte záznamy o doméně nebo subdoménách založené. Toto můžete jednoduše napravit v uživatelském rozhraní viz "Domény> Správa domén> ..Detail> WWW+FTP".

Lze na FTP sdílet stejná data pro doménu i subdomény?

Ano je to možné. Vzhledem k tomu, že některé redakční systémy vyžadují mít umístění datové složky mimo hlavní prostor určený pro web, máte na FTP k dispozici složku "data". Tato složka není veřejně přístupná a lze se k ní připojit pomocí protokolu FTP, SFTP, FTPS a pomocí PHP.

Rozlišuje se velikost písmen? Jak správně pojmenovat soubory na FTP?

Na správném pojmenování souborů a adresářů na FTP velmi záleží, jedná se o nejčastější chybu proč se nezobrazuje váš obrázek nebo stránka. Adresáře "IMAGES" a "images" jsou odlišné! Stejně tak "index.html" a "INDEX.html" jsou dva odlišné soubory. Důrazně proto doporučujeme používat pouze malá písmena, bez mezer, diakritiky a speciálních znaků !!

Jaký je tvar zápisu absolutní cesty na FTP?

Tvar absolutní cesty k adresářové struktuře FTP si ukážeme na následujících příkladech:

Příklad pro doménu example.com:

 • /home/example.com/example.com

Příklad pro subdoménu test.example.com:

 • /home/example.com/test.example.com

FTP klient hlásí neplatné údaje k přihlášení, jak mám dále postupovat?

 • V uživatelském rozhraní přes menu "Domény> Správa domén> ..Detail> WWW+FTP" zkontrolujte, že ikona FTP zámku pro přihlašovací údaje, které se chystáte použít je ve stavu odemčeno. Zamknutí použijte naopak jen ve chvíli, kdy s FTP už nepotřebujete pracovat.
 • Zkontrolujte, zda skutečně zadáváte ve vašem FTP klientovi platné údaje k přihlášení a nekombinujete např. FTP uživatelské jméno s heslem ke svému uživatelskému účtu apod.
 • V uživatelském rozhraní zadejte nové heslo pro FTP. Změna se projeví max. do několika minut. Počet zástupných symbolů není závislý na skutečném počtu znaků vašeho hesla.

Jaké mohou být příčiny pádu během FTP spojení?

Pokud máte problém s udržením spojení přes FTP nebo FTPS protokol, bude příčina nejpravděpodobněji v nastavení vaší lokální sítě - např. v chybně nastaveném firewallu, antiviru s firewallem nebo se nacházíte za NATem. Dále může být problém i u vašeho ISP providera (poskytovatel připojení k internetu).

 • Zkuste zkontrolovat nastavení vaší lokální sítě či kontaktovat vašeho ISP.
 • Z naší strany můžeme doporučit náhradu FTP a FTPS protokolu za SFTP. Tento protokol podporují FTP klienti jako např. WinSCP či FileZilla. Konfigurace FTP klienta se liší pouze nahrazením portu 21 za 222. Pro SFTP se nepoužívá pasivní režim přenosu dat.

Co je příčinou chyby "Permission denied"?

Pokud se vám v logu FTP spojení zobrazí chybové hlášení "Permission denied" znamená to, že nemáte právo zápisu do konkrétní FTP složky, kam se svá data pokoušíte umístit.

 • Pokud jste k přihlášení na FTP použili "Globální FTP přístupové údaje", váš obsah nenahráváte do některé z připravených složek určených pro vaše data, ale do některé ze složek systémových. Váš datový obsah proto umístěte pouze do již připravených složek shodného názvu s vaší doménou, subdoménou nebo v případě potřeby do sdílené neveřejné složky "data".
 • Obdobný případ může nastat i v kterémkoliv podadresáři složky domény, subdomén nebo "data" pokud např. vy nebo po instalaci váš redakční systém nastaví složku podadresáře pouze pro čtení. V takovém případě musíte použít vašeho FTP klienta a dané složce doplnit práva ze čtení také pro zápis.