Co je to aktivace OS Windows, kde zadám licenční klíč?

Licenční klíč

Licenční klíč nemusíte vkládat, licence jsou již předinstalovány. Nelze vložit ani váš vlastní licenční klíč z jiné vaší soukromé nebo firemní instalace OS Windows (dáno pravidly licencí Microsoftu).

Aktivace OS Windows

Licenční klíč sice nevkládáte je však nutné vámi nainstalovaný operační systém MS Windows aktivovat a to v nastavení vašeho operačního systému. Tato obrazovka s konfigurací se vám zobrazí ihned po dokončení instalace a přihlášení do MS Windows v okně "Initial Configuration Tasks", kde je hned jako první položka "Activate Windows". Aktivaci provedeme prostým odklikáním voleb "NEXT".

Pozn.: Verze OS s MS Windows Trial nelze aktivovat. Po vypršení zkušební doby dané licenční politikou Microsoftu proto nelze VPS s touto verzi Windows na naších serverech dále provozovat.

Doporučení pro OS Windows na VPS

Pro přesnější zpracování systémových hodin ve virtuálních serverech s OS Windows doporučujeme preferovat RTC před TSC.

Postup pro nastavení:

 • Spusťte "Command Prompt"
 • Zadejte: bcdedit /set {default} USEPLATFORMCLOCK on
 • Správná reakce systému je: The operation completed successfully
 • Restartujte VPS

Jak přesměrovat doménu pod virtuální server?

 1. Nejprve budeme potřebovat zjistit IP adresu virtuálního serveru. Síťové nastavení IPv4 a IPv6 naleznete v menu "Virtuální servery> Správa virtuálních serverů> Detail> Správa serveru> Sítě> Nastavení".
 2. Nyní přejděte v levém menu pod "Domény> Správa domén> ..Detail> WWW+FTP". Záznam, který se na server chystáte nasměrovat nesmí být na této stránce založen, proto požadovaný záznam domény nebo subdomény smažte (případná data si však předtím z FTP zazálohujte).
 3. Nyní v detailu domény přejděte na záložku DNS a klikněte na "Vytvořit DNS záznam".
  • Jméno záznamu: @
  • TTL: 3600
  • Typ záznamu: A (pro IP adresu ve tvaru IPv4) nebo AAAA (pro IP adresu ve tvaru IPv6)
  • hodnota záznamu: vložíme IP adresu dle zvoleného typu IPv4 (A) nebo IPv6 (AAAA)
  • Vytvářeny DNS záznam uložte
  Pozn: Obdobným způsobem postupujeme i pro subdomény, přičemž "jméno záznamu" obsahuje vždy název vaši subdomény např. eshop.
 4. Pokud chcete zajistit, aby veškeré záznamy ve smyslu cokoli před tečka doména byly směrovány na zadanou IP, lze vytvořit další záznam v následujícím tvaru:
  • Jméno záznamu: *
  • TTL: 3600
  • Typ záznamu: CNAME
  • hodnota záznamu: @
  • Vytvářený DNS záznam uložte
 5. Veškeré změny v nastaveni DNS se projeví dle nastaveni TTL - tj. dle defaultního nastavení cca po hodině.

Jak přistupovat k serveru vzdáleně?

Nejjednodušším způsobem připojení ke vzdálené obrazovce je připojení prostřednictvím webové konzole. Konzoli naleznete v detailu serveru v uživatelského rozhraní. Obdobným způsobem se lze připojit také prostřednictvím VNC aplikací třetích stran. Konfigurační údaje pro váš VNC klient naleznete v detailu serveru v uživatelského rozhraní.

K serverům s operačním systémem MS Windows se lze připojit dále také pomocí nativní aplikace Vzdálená plocha, pro její správné fungování je potřeba IP adresa serveru a především povolený protokol RDP v nastavení MS Windows na serveru. Bližší informace ke konfiguraci RDP naleznete v dokumentaci k MS Windows.

Lze se připojit přes vzdálenou plochu?

Připojení přes aplikaci Vzdálená plocha na servery s operačním systémem MS Windows Server je samozřejmě možné, pro její správné fungování je potřeba IP adresa serveru a především povolený protokol RDP v nastavení MS Windows na serveru. Pokud se vám při prvním přihlášení připojení nedaří, bude chyba nejčastěji právě v nepovoleném protokolu RDP. Využijte proto konzoli v detailu serveru v uživatelském rozhraní. Bližší informace ke konfiguraci RDP naleznete v dokumentaci k MS Windows.

Potřebuji licenci k užívání vzdálené plochy?

RDP (Remote Desktop protokol) lze bezplatně využívat k administraci serveru (instalace a konfigurace software, údržba apod.). Pokud však vzdálenou plochu chcete používat pro běžnou práci (např. vzdálený přístup ke kancelářské aplikaci), je nutné pořídit si k tomu licenci. Terminálové licence pro RDP jsou vázané na fyzické uživatele, tedy např. pro každého svého pracovníka, který bude takto k serveru vzdáleně přistupovat, potřebujete licenci.

Pronájem terminálové licence za fyzického uživatele naleznete v ceníku jako poskytnutí služby RDS (Remote Desktop Services). Zároveň s vámi požadovaným počtem licencí je účtována také aktivace RDS na vašem VPS. Účtována je i případná deaktivace (tzn. například snížení počtu uživatelů).

Pronájem licencí si můžete objednat přes autorizovaný požadavek. Pro zřízení služby je nutné mít na vašem VPS účtu dostatečný zůstatek pro samotný běh serveru, licenci a aktivaci licence. Pro aktivaci licence od vás budeme dalé potřebovat zaslat váš administrátorský přístup na server (heslo uživatele "administrátor"). První aktivace licence také znamená jeden restart serveru.