Co je to aktivace OS Windows, kde zadám licenční klíč?

Licenční klíč

Licenční klíč nemusíte vkládat, licence jsou již předinstalovány. Nelze vložit ani váš vlastní licenční klíč z jiné vaší soukromé nebo firemní instalace OS Windows (dáno pravidly licencí Microsoftu).

Aktivace OS Windows

Licenční klíč sice nevkládáte je však nutné vámi nainstalovaný operační systém MS Windows aktivovat a to v nastavení vašeho operačního systému. Tato obrazovka s konfigurací se vám zobrazí ihned po dokončení instalace a přihlášení do MS Windows v okně "Initial Configuration Tasks", kde je hned jako první položka "Activate Windows". Aktivaci provedeme prostým odklikáním voleb "NEXT".

Pozn.: Verze OS s MS Windows Trial nelze aktivovat. Po vypršení zkušební doby dané licenční politikou Microsoftu proto nelze VPS s touto verzi Windows na naších serverech dále provozovat.

Doporučení pro OS Windows na VPS

Pro přesnější zpracování systémových hodin ve virtuálních serverech s OS Windows doporučujeme preferovat RTC před TSC.

Postup pro nastavení:

 • Spusťte "Command Prompt"
 • Zadejte: bcdedit /set {default} USEPLATFORMCLOCK on
 • Správná reakce systému je: The operation completed successfully
 • Restartujte VPS

Jak přesměrovat doménu pod virtuální server?

 1. Nejprve budeme potřebovat zjistit IP adresu virtuálního serveru. Síťové nastavení IPv4 a IPv6 naleznete v menu "Virtuální servery> Správa virtuálních serverů> Detail> Správa serveru> Sítě> Nastavení".
 2. Nyní přejděte v levém menu pod "Domény> Správa domén> ..Detail> WWW+FTP". Záznam, který se na server chystáte nasměrovat nesmí být na této stránce založen, proto požadovaný záznam domény nebo subdomény smažte (případná data si však předtím z FTP zazálohujte).
 3. Nyní v detailu domény přejděte na záložku DNS a klikněte na "Vytvořit DNS záznam".
  • Jméno záznamu: @
  • TTL: 3600
  • Typ záznamu: A (pro IP adresu ve tvaru IPv4) nebo AAAA (pro IP adresu ve tvaru IPv6)
  • hodnota záznamu: vložíme IP adresu dle zvoleného typu IPv4 (A) nebo IPv6 (AAAA)
  • Vytvářeny DNS záznam uložte
  Pozn: Obdobným způsobem postupujeme i pro subdomény, přičemž "jméno záznamu" obsahuje vždy název vaši subdomény např. eshop.
 4. Pokud chcete zajistit, aby veškeré záznamy ve smyslu cokoli před tečka doména byly směrovány na zadanou IP, lze vytvořit další záznam v následujícím tvaru:
  • Jméno záznamu: *
  • TTL: 3600
  • Typ záznamu: CNAME
  • hodnota záznamu: @
  • Vytvářený DNS záznam uložte
 5. Veškeré změny v nastaveni DNS se projeví dle nastaveni TTL - tj. dle defaultního nastavení cca po hodině.

Jak přistupovat k serveru vzdáleně?

Pro všechny operační systémy je možné použít pro přihlášení k serveru Java VNC konzoli. Java VNC konzoli lze spustit přímo z vašeho webového prohlížeče z uživatelského rozhraní. Podmínkou ja nainstalovaná a aktualizovaná Java na vašem počítači. Konfigurační údaje pro VNC klienty třetích stran naleznete v uživatelském rozhraní ve správě serveru. Uživatele počítačů Mac mají u novějších verzí OS X v uživatelském rozhraní pro vzdálenou správu k dispozici také Apple Screen Sharing. Připojení je možné také pomocí RDP (v případě Windows) a SSH (v případě Linuxu).

Lze se připojit přes vzdálenou plochu?

Připojení přes vzdálenou plochu na servery s operačními systémem Windows Server 2008/2012 je samozřejmě možné. Vyjma VPS programů objednaných v předinstalované variantě s "Virtual Desktop" je nastavení RDP (vzdálené plochy) plně v režii zákazníka (správce serveru). Pro nastavení RDP je proto v ostatních případech nutné využít pro přihlášení k serveru nejprve VNC konzoli (naleznete ve správě serveru v uživatelském rozhraní).  

Potřebuji licenci k užívání vzdálené plochy?

RDP (Remote Desktop protokol) lze bezplatně využívat k administraci serveru (instalace a konfigurace software, údržba apod.). Pokud však vzdálenou plochu chcete používat pro běžnou práci (např. vzdálený přístup ke kancelářské aplikaci), je nutné pořídit si k tomu licenci. Terminálové licence pro RDP jsou vázané na fyzické uživatele, tedy např. pro každého svého pracovníka, který bude takto k serveru vzdáleně přistupovat, potřebujete licenci.

Pronájem terminálové licence za fyzického uživatele naleznete v ceníku jako poskytnutí služby RDS (Remote Desktop Services). Zároveň s vámi požadovaným počtem licencí je účtována také aktivace RDS na vašem VPS. Účtována je i případná deaktivace (tzn. například snížení počtu uživatelů).

Pronájem licencí si můžete objednat přes autorizovaný požadavek. Pro zřízení služby je nutné mít na vašem VPS účtu dostatečný zůstatek pro samotný běh serveru, licenci a aktivaci licence. Pro aktivaci licence od vás budeme dalé potřebovat zaslat váš administrátorský přístup na server (heslo uživatele "administrátor"). První aktivace licence také znamená jeden restart serveru.